Our Pricing

Training Resource Solutions understands the difficulties involved for training organisations and how problematic it can be to keep costs down. That is why our resources are such great value for money and our standard pricing across all units of competence makes budgeting simple.

We provide resources on a wholesale basis to customers who have a valid service agreement contract with us and are purchasing on a per unit, per student basis.

View our pricing

Hardcopy Pricing

Black and white (colour front page)Full colour
$12.00 per unit/student$16.50 per unit/student

More information

What is included
  • Your logo badged onto the resource
  • Your choice of how you would like the resource presented
    • Hole-punched and/or
    • Stapled
    • In binders (at an extra cost)
  • Online access to our fully editable teacher support tools
Extra costs

We do require a $2,000 upfront fee that is used as credit for 12 months for any new clients who, for their first order, do not order in wholesale student quantities.

Postage & handling
  • Standard postage in VIC is $5.00 per box, including GST.
  • Standard interstate postage (QLD, TAS, SA, NSW, WA and NT) is priced at $16.50 per box, Inc. GST.
  • As a rough guide, we can fit up to 50 student resources in a box if they are hole punched and/or stapled or up to 8 large student folders.
  • Training Resource Solutions use the Australia Post eParcel system, all orders are dispatched from our warehouse, weekdays at 3.00pm.
  • Australia Post can take anywhere between 1-7 working days to get to you, depending on which state you are located in. We post all orders from Melbourne.
  • We can offer urgent express postage if required, at an additional cost to your business. Please contact our office on 03 9988 6039 for a quote or email us.
  • All orders are trackable with an Australia Post tracking number and automated email notifications.

eLearning Pricing

$16.95 per unit/user

What is included
  • Access to our fully editable support tools
  • Fully interactive content aligned to the training package
  • Responsive design (perfect for BYOD delivery)
  • 100% tablet friendly and compatible with iOS and Android
  • Ongoing updates following continuous improvements
  • Ability to pick and choose which assessment tools to use from our wide range
  • The ability for trainers to monitor student progress and generate reports
  • Ongoing support to answer your questions and help you get the most from you’re eLearning training

eLearning pre-purchased unit cost

Number of units pre-purchased*Cost per unit/user
1-499$16.95
500-1499$15.25 (10%)
1500-1999$13.55 (20%)
2000+$12.70 (25%)
High schoolsGet in touch with our team to see whether your school is eligible for a discount.
*12 months to enroll users from date of purchase

Basic level LMS cost per annum

Active usersCost per annum
1-49$550
50-199$550, plus $6 per user
200+$1,450, plus $5 per user (max $2,200)
High SchoolsGet in touch with our team to see whether your school is eligible for a discount.

Have your own LMS?

Do you love the LMS you already have? No problems at all, we can easily embed our awesome content into your own LMS*.

*Minimum number of units pre-purchased required and a small fee applies
**All prices include GST